До наших часів дійшло багато давній українських повір‘їв та традицій. Одне з них, що стосується церковних дат, це думка про те, що не можна купатися на свята. Так це чи не так, розберімося і дізнаємося, на які свята купатися можна, а на які ні.
Чому не можна купатися на Івана Купала
Івана Купала за українськими традиціями заведено святкувати в ніч з шостого на сьоме липня. Це питання можна поділити на дві частини:
- Купання в ніч з шостого на сьоме липня. В цей час купатися суворо заборонено, адже, за давніми повір‘ями, в цей день прокидається нечисть, зокрема русалки та водяні, які можуть затягнути людину у воду і потопити.
- Купання сьомого липня, навпаки, потрібне. Вважається, що нечисть вже відступила, а вода вдень набрала цілющих властивостей. Вважалося, що вона може змити все зле й недобре з тіла та душі людини. Також хорошою прикметою вважалося вмитися ранковою росою 7 липня – це приносить красу та здоров‘я.
Отже, купання в ніч на Івана Купала суворо заборонено, сьомого ж, навпаки, має необхідність.
Свято Іллі
На Іллю купатися не можна. Це свято завжди припадає на 2 серпня. Є вислови, якими часто пояснюють заборону купатися в цей день: «Ілля-пророк в річках воду каламутить» та «До Іллі люди купаються, а потім з озером прощаються».
Раніше думали, що з 2 серпня вода вже холодна, тому потрібно завершувати сезон купань. І це досить логічно, адже вода холодніє і часто зацвітає, тож купатися вже не час.
Ще одна теорія, чому не можна купатися на Іллю: в давнину вірили, що всі нечисті сили, а саме водяні та русалки, сидять у воді та ховаються від Іллі. Того, хто буде купатися, неодмінно затягнуть на дно. Люди також вірили, що, купаючись цього дня, можна сильно захворіти.
2 серпня вважалося закриттям купального сезону, тож, купатися після Іллі не можна.
Чи можна купатися на Трійцю та Зелені свята
Трійця, або ж, як ще називають її, «Зелені свята», зазвичай припадає на першу половину червня. За повір‘ями, в наших предків був ряд заборон на Трійцю. Заборонялося:
- проводити земляні роботи;
- зрубувати чи спилювати дерева;
- гуляти у лісі;
- виконувати домашню роботу;
- купатися.
За народним повір‘ям, три дні у період Трійці купатися не можна, адже русалка може заманити тебе у воду і потопити.
Петра та Павла
День Петра та Павла відзначають 12 липня. Є багато приказок і повір‘їв, пов‘язаних із цим святом. Цей день вважали екватором літа – після нього наставали 40 спекотних днів. В цей день багато традицій були схожими на традиції святкування Івана Купала. Тож купатися на Петра і Павла не можна, адже людину що піде на водойму, вода забере собі як жертву.
Отож, ми бачимо, що на більшість церковних свят, що випадають на літо, купатися у відкритих водоймах не можна.