Хто такі пластуни у козаків та зараз

Пластуни – це козаки-розвідники, які виконували роль охорони козацького війська. Пластуни були очима та вухами козацтва. Вони були в розвідці, а на привалі – в дозорі. Чи в спеку, чи в мороз пластуни здійснювали рейди ворожими територіями, залишаючись непоміченими від чужого ока, причаївшись у густій траві чи ховаючись за кущами, і так само непомітно повертались назад. Назва «пластун» говорить сама за себе, бо переміщались вони пластом, щільно притулившись до землі. Так проводили не одну годину. Перші пластунські загони з’явились відразу ж з появою козацтва.

пластуни у засідці

Відбір до загону

Козаки-пластуни – добрі воїни, їм не було рівних в кмітливості, спритності та влучності. Пильні, справедливі, увічливі та зрівноважені – це все про загін Запорізьких пластунів.

Про пластунів і їхні подвиги не кричали. Їхні імена не були відомі нікому. Ці люди робили свою справу, натомість не чекаючи визнання чи нагород. Їх поважали, а оповідачі-кобзарі складали про них пісні й легенди. При зіткненнях пластуни ніколи не давалися в руки ворога, бо вважалось: краще втратити життя, аніж свободу.

пластуни у козаків

До загону пластунів брали за власним бажанням та за рішенням Ради. Вимоги при відборі були досить жорсткими не тільки до фізичної підготовки, але й до емоційного стану козака. Зазвичай до пластунського загону обирали з династій пластунів, де знання та навички передавалися від діда до батька, від батька до сина. Для них виділяли окремий курінь.

Розповсюдженість пластунських загонів

Пізніше, з припиненням існування Запоріжжя, на місце запорізьких пластунів, прийшли пластуни вірних козаків, а ще пізніше вони освоїлися на берегах Кубані. Але їхнє призначення та завдання залишалися незмінними.

Продовження козацьких традицій – сучасний Пласт

В наш час на території України діє скаутська організація «Пласт». Організація розповсюджена по всій території держави та має вишкільні осередки мало не в кожній з областей. Метою та завданням нинішньої скаутської організації є виховувати патріотизм, свідомість, відповідальність серед української молоді, формувати повновартісних провідників українського народу серед місцевого, національного та світового суспільства.

Пласт в Україні нараховує близько десяти тисяч учасників та проводить більше ста навчальних таборів за рік, які різняться за своєю спеціалізацією.

Навчальна робота Пласту ведеться за гуртковою системою, відповідно до якої юнаки та дівчата діляться на групи по 6-8 чоловік. Курінь об’єднує в собі три або чотири таких гуртки та є одиницею самоврядування. За таких обставин юнацтво може приміряти для себе різні ролі та нести відповідальність за обрану ділянку. Самостійно члени групи обирають:

  • курінного або гурткового;
  • скарбника;
  • писаря;
  • кадровика;
  • господарника.

Гуртки розробляють власні бренди та розвивають їх. Обирають для свого куреня назву та кольори. Раз на тиждень проводяться курінні сходини, де молодь вчиться взаємодії та розвивається як команда під керівництвом курінного.

сучасні пластуни

Це мізерна частина того, що мають можливість робити та отримувати юнаки та дівчата під час проходження вишколу в Пласті. В результаті вони стають більш дисциплінованими, витривалими, впевненими в собі.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.