Чугайстер – цікавий персонаж української мітології

Чугайстер – це український міфологічний персонаж. Інші назви – Чугайстир, Чугайстр, Лісовий чоловік. За уявленнями українців, носить довгу чорну чи білу бороду, у деяких переказах він велетень, за висотою як смерека. Ця істота життєрадісна та весела, має глибокі блакитні очі й заросле густою шерстю тіло. Саме походження Чугайстра невідоме. З гуцульських переказів відомо, що це людина, на яку чарівники наклали закляття.

чугайстер у карпатах

Що робить Чугайстер і чому людям його боятися не слід

Образ Чугайстра не відомий в жодному регіоні України, окрім Карпат. Найбільше цього міфологічного персонажа описав Михайло Коцюбинський у своїх «Тінях забутих предків». Найулюбленіше заняття Чугайстра – грати на сопілці, танцювати та співати. Старі люди кажуть: якщо ти почув його музику, ховатись нікуди – будеш танцювати, аж доки не зітреш взуття. На того, хто витримав запальний танець, чекає нагорода.

танець з чугайстром

Доки грає, Чугайстер може ще й підспівати: «Людже люджем играют-сьпівают, а ми собі такой так, такой так!» (запис С. Пушика). Істота трохи шепелявить, бо дуже стара та не має зубів. До речі, Чугайстер може налякати тим, що полюбляє з’являтися як вихор з пилу чи вітру. Але за більшістю уявлень, для людей він не є небезпечним. Навпаки, дядько їм допомагає. А інколи залазить у димар і там співає. Хоча таке буває край рідко, адже Чугайстер не любить поля і села, бо там не «солодке повітря».

Найкраща пожива та радість для Чугайстра – лісові мавки, що заманюють молодих хлопців у ліс, а потім убивають. Учиняє він з ними досить креативно: як туристи доїли шашлики, маршмелоу та допили какао, Дід (так його ще називають) на залишках вогнищ приходить смажити «лісових дівчат». Як не стараються мавки утекти – і до людей у хату просяться, і в болота стрибають, і у віти ховаються – усе марно.

Дід має своє господарство – це усі лісові звірі. Пасе він їх тричі на тиждень: у понеділок, вівторок і четвер. Кожна тварина «рабує» на своїй роботі. Наприклад, лисиці і вовки носять господарю воду.

Чугайстер у сучасності

Гуцули й досі вимовляють його ім’я лише пошепки. А от компанія ПриватБанк не так давно створила свій інструмент, який так і назвала: «Чугайстер». Це цінна послуга для компаній, що дозволяє налаштувати систему так, аби вона роздавала промокоди, ваучери та сертифікати у програмах Приват24 і Liqpay. А ще завдяки їй замовник може спілкуватися з продавцем напряму, без реклам.

Поки що ніхто не зміг довести, що Чугайстра не існує. Тому гуляючи в лісах українських Карпат, краще не кричіть і не свистіть, аби не прикликати лісового Діда, а потім не йти босим крутими гірськими стежками.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.