З давніх-давен люди стверджують, що їм сняться пророчі сни. Це явище описане в священних книгах усіх релігій, зокрема й у Біблії. Наука досі неспроможна ні підтвердити, ні спростувати цей феномен. Проте відрізнити звичайний сон від пророчого можна з високим ступенем точності.
Що таке віщий сон: думки езотерики та науки
Сновидіння цікавили вчених відтоді, як на землі з’явилися зачатки науки. Дослідження самого цього явища, а також можливості ворожіння та передбачення майбутнього на основі снів велися багатьма видатними мислителями минулих століть.
Найдавніший запис, що оповідає про пророчі сни, міститься в найстарішому писанні, що дійшло до наших днів, – «Епосі про Гільгамеша» (XVIII ст. до н. е.). В одній з його частин розповідається, що цар шумерського міста Урука Гільгамеш побачив сон, що віщував усілякі нещастя, і вирушив на пошуки тлумача.
Арістотель у своєму трактаті «Про тлумачення сновидінь» дуже скептично відгукується про віщі сни, але й не заперечує їхню реальність.

Езотерика, що вивчає містику та особливе сприйняття світу, не оминає увагою пророчі сновидіння. Це потужний магічний інструмент, що допомагає осягати суть речей та людської особистості. Експерти-езотерики стверджують, що у кожної людини бувають такі сни, але не кожен може їх своєчасно розпізнати та розгадати значення. В езотериці розроблено цілу низку ритуалів, як розвинути здатність бачити віщі сни. Також є вказівки, коли це потрібно робити.
Сумніватися в тому, що пророчі сни справді існують, не доводиться. Адже вони відвідували не лише «чарівників», авантюристів або людей, що пристрасно захоплюються окультизмом, а й шанованих учених, політичних та громадських діячів. Є задокументовані свідоцтва таких випадків. Наприклад, творця аналітичної психології Карла Юнга свого часу переслідував сон, що Європа занурюється у вир різних катастроф. Він довго не знав, як зрозуміти ці страшні образи. Але потім почалася Перша світова війна, і стало ясно, що це була ознака.
Американський президент Авраам Лінкольн напередодні загибелі розповідав дружині та друзям свій сон, який зображував похорон убитого президента. Але тоді ніхто не зміг здогадатися, що за кілька днів Лінкольн сам стане героєм того сну.
Нью-Йоркському адвокату Ісааку Фрауенталю за кілька днів до посадки на «Титанік» наснилася загибель величезного пароплава. На борту цей сон повторився. Пізніше Фрауенталь стверджував, що це допомогло йому вижити.
У середині минулого століття в Нью-Йорку працювало ціле бюро, яке збирало та аналізувало заяви людей, які стверджували, що їм сняться пророчі сни. Його дані показали, що сни, які точно пророкують глобальні катастрофи, вкрай рідкісні, а ось ті, що стосуються особистого життя сновидця, збуваються доволі часто.
Ознаки віщого сну
Як часто людина бачить сни? Звичайні – щоночі. Вони виникають у фазі так званого швидкого сну, а таких фаз протягом ночі буває від 4 до 6. Тобто щоночі нас відвідують не менше 4 сновидінь. Але звичайні сни забуваються протягом декількох хвилин після пробудження, а іноді вони вислизають із пам’яті навіть раніше, ніж людина встигне протерти очі.
Віщі сни, на відміну від звичайних, глибоко врізаються в пам’ять. Спогади про них можуть зберігатися протягом кількох років, інколи і все життя.
Є й інші ознаки того, що це пророче сновидіння:
- чіткі образи, яскраві фарби (картинка необов’язково кольорова, але завжди точна та яскрава);
- події пов’язані з логічним ланцюжком;
- є конкретна інформація: числа, назви, імена;
- після пробудження виникає відчуття, що сновидіння справді було важливим;
- можлива поява занепокоєння (особливо у випадках, коли значення образів незрозуміле).
Віщі сни можуть бути одиничними, але можуть повертатися знову і знову. Іноді вони повторюються точно до найдрібніших деталей, а іноді зберігається лише атмосфера та загальний сюжет. Емоції, які викликає пророче сновидіння, завжди сильні та тривалі.
Чому сняться пророчі сни
Однозначної відповіді на питання, чому людям сняться пророчі сни, неспроможні дати ні вчені, ні містики. Природа навіть звичайних сновидінь досі таїть безліч загадок, і жодна з теорій, що висуваються, не стала загальноприйнятою.

Досить часто поштовхом до пророчих сновидінь служить таке:
- Відбулася важлива подія, і на її основі вже неважко передбачати, що відбуватиметься далі. Сон просто показує найімовірніший ланцюжок.
- Людина старанно працює для досягнення мети і бачить уві сні свій успіх.
- Людина докладає недостатньо зусиль чи інтуїтивно відчуває, що робить помилку, а сон показує крах.
- В організмі розвивається хвороба, але чітких симптомів ще немає. Уночі болісні відчуття завжди сильніші, тому сон передбачає початок патології.
Люди, які мають підвищену чутливість, уміння помічати деталі та аналізувати різнорідну інформацію, значно частіше бачать такі сни.
Здатність повністю розслабитися, відмовитися від повсякденної метушні також притягує доленосні нічні видіння. Якщо голова не забита інформаційним сміттям, то мозок краще аналізує ситуацію і здатний будувати прогнози, що справді збуваються. У той самий час надмірна тривожність, втома, нервове виснаження перешкоджають появі пророчих і навіть звичайних снів.
Коли віщі сни сняться найчастіше
Сновидіння, що пророкують подальшу долю, з’являються будь-якої миті. Іноді пророцтво може бути в цілій низці снів, подібно до серіалу, і щоб його усвідомити, потрібно проаналізувати всі ці видіння. Тому, якщо з’явилося відчуття, що сон був віщим, його краще одразу записати якнайточніше. Можна використовувати як слова, так і схематичні малюнки, візерунки, абстрактні образи.
Статистичний аналіз говорить, у які ночі найчастіше приходять доленосні сни. Вони зазвичай відвідують людей із четверга на п’ятницю. Народне повір’я надає особливого значення снам у ніч перед п’ятницею напередодні великих церковних свят і на всьому святковому тижні. Також є думка, що будь-який сон у святкові дні є пророчим. Щоправда, церква не схвалює подібних переконань, як і будь-які ворожіння на майбутнє.

Дні тижня у ворожіннях мають різну цінність. Чомусь вважається, що напередодні вівторка нічого пророчого уві сні побачити не можна. Але коли вівторок припадає на 3 число місяця, то може наснитися майбутнє.
Знаючи, як часто можуть приходити пророчі сни, варто спробувати розвинути у собі здатність їх бачити. Для їхнього виклику існують спеціальні ритуали. Наприклад, рекомендується перед сном покласти на стіл дзеркало, поставити на нього запалену свічку, подумки зосередитися на питанні, що цікавить, і тільки після цього лягати спати. Пам’ятайте, що це може бути пожежонебезпечним.
Що робити, якщо вам наснився поганий віщий сон
Якщо наснився поганий віщий сон, неодмінно виникає питання: що робити? Для захисту можна або вжити заходів, які зменшать очікувану шкоду, або спробувати відігнати негаразди за допомогою народної магії. За старих часів, щоб нейтралізувати погані віщі сни і не дати їм здійснитися, люди виконували таку послідовність дій:
- відразу після пробудження примовляли: «Куди ніч, туди й сон»;
- підходили до вікна, відчиняли його і повторювали цю фразу;
- вмивалися холодною водою і ще 3 рази повторювали замовляння;
- у склянці води розчиняли 2 щіпки солі, примовляючи: «Як ця сіль розтанула, так і мій сон не збудеться», потім виплескували воду через ліве плече.
Якщо врахувати, що сіль для простого народу була розкішшю, такий обряд був великою жертвою.
Але все ж таки, якщо сняться пророчі сни, що попереджають про нещастя, куди розумніше буде вжити заходів для порятунку, а не чаклувати із змовами. Наприклад:
- Якщо сон віщує хворобу, краще звернутися до лікаря та зайнятися профілактикою.
- Якщо загрожує розорення, потрібно активно приступити до створення фінансової подушки. Згадайте, що робив Йосип, коли фараон повідав йому свій сон про сім худих корів, що пожерли сім гладких корів.
- Якщо сниться катастрофа, краще перестрахуватися і відмовитися від поїздки чи змінити вид транспорту.
Найнеприємніші віщі сни — це нещастя, що віщуються людям у шлюбі, наприклад, зрада партнера. Дотримуватися їхніх застережень дуже важко. Але уві сні людський мозок обробляє інформацію неупереджено. Він підказує, що робити, звільнившись від забобонів, які тяжіють над людиною під час неспання. Тому краще не примовляти старовинні заклинання в надії, що все саме проясниться, а послухати голос власного розуму, який настійно підказує розв’язання проблеми до того, як вона зруйнує життя.
Якщо сновидіння переслідує, завдає занепокоєння, викликає почуття тривоги, можна звернутися за допомогою до фахівця. Психолог допоможе розібратися у нав’язливих образах, розшифрувати та прийняти на їх основі правильне рішення.
Тож як сприймати інформацію, яку ми отримуємо, коли нам сняться пророчі сни? Для точної науки це питання залишається відкритим, а містики, парапсихологи, послідовники езотерики, ворожки, шамани трактують його по-своєму. Ніхто точно не знає, сни є лише результатом неврологічної активності мозку і належать до суто матеріального світу або ж вони розсувають межі сприйняття і перетворюють людину на посудину, відкриту для отримання вищої мудрості.