Кріт – невеличка пухнаста тваринка, яка належить до ряду комахоїдних. Зазвичай середовище його проживання – вологі ділянки землі на узліссях змішаних лісів, луках, біля річок. Але нерідко вони поселяються і на присадибних ділянках, чим відчутно дошкуляють городникам. В зв’язку з цим багато власників ділянок намагаються зрозуміти, що їдять кроти. Як відомо, кроти в пошуках їжі прокладають довжелезні ходи, руйнуючи при цьому грядки та шкодячи кореневій системі рослин. Насправді вже вириті нори використовують землерийки та польові миші, які приносять шкоди, більше ніж кроти, оскільки здатні з’їдати цілі грядки городини, залишаючи після себе саме бадилля.
Загальна інформація про кротів і середовище їхнього проживання
Звичайний кріт невеличкого розміру приблизно до 15 см и вагою 120 г. Має оксамитову шкурку чорного або бурого кольору. Завдяки широкому лобу, короткій шиї та переднім кінцівкам лопатоподібної форми кроти є відмінними землекопами.
Ці маленькі тваринки практично не мають зору, однак наділені відмінним нюхом та слухом. Їхня травна система дуже мініатюрна, тому обмін речовин відбувається дуже швидко, а повне перетравлювання їжі відбувається за 5 годин.
Майже все життя кріт знаходиться під землею у тунелях, які він сам і вириває на глибині приблизно 2-5 м. Прокладаючи в день десятки метрів, він витрачає багато енергії, яку потрібно поповнювати великими об’ємами їжі. Тому за день він здатен з’їсти навіть більше, ніж важить сам. Без їжі кріт може перебувати не більше 18 годин.
Чим харчуються кроти та як добувають собі їжу
Кроти знаходяться у постійному русі, шукаючи собі їжу, для чого прокладають близько 25 нових ходів за добу на загальній площі 40-50 м. Взагалі харчування кротів різноманітне:
- слимаки;
- дощові черв’яки;
- гусениці;
- личинки хруща;
- багатоніжки;
- капустянки.
Іноді в їхньому раціоні можуть бути і ящірки та миші-полівки. Хоча інколи вони не гребують з’їсти хворих гризунів і навіть падаль.
Коренеплоди кроти з’їдають цілком у дуже рідких випадках. Це відбувається за відсутності м’ясної їжі або коли рослина разом з іншою їжею потрапляє у шлунок.
Якщо виділяти улюблені страви кротів, то серед ласощів серед городині можна виділити:
- картоплю;
- буряк;
- моркву;
- коріння рослин.
Але кроти не можуть дозволити собі харчуватися лише рослинною їжею, оскільки овочі не забезпечують тварину достатньою енергією, яка потрібна через швидкий обмін речовин. А серед тваринної їжі, що їсть кріт, можливо виділити дощових черв’яків – це значна частина раціону. Розглядаючи харчові звички кротів, можна побачити, що саме дощові черв’яки складають основу їхнього раціону, і це не через поживну користь чи смакові пристрасті тварини, а через доступність саме цієї їжі, яка завжди під рукою і в достатній кількості.
Чим харчується кріт взимку
Ці тварини не впадають у сплячку. Проте зимою кроти майже не з’являються на поверхні землі, хоча не бояться морозів завдяки густій та м’якій шерсті. Їхнім головним ворогом взимку є голод. З приходом зими у кротів сповільнюється метаболізм, а тому зменшується і необхідність надмірного вживання їжі. Дієта кротів взимку взагалі не змінюється, але добова норма їжі стає меншою. Кроти завчасно роблять запаси білкової їжі на зиму, а саме паралізують дощових черв’яків своєю слиною, прокушуючи їм нервовий центр. У такому стані черв’яки залишаються живим, однак не здатними до втечі.
Якщо випадає сніг, то кріт прокладає свої лабіринти і там, оскільки під снігом знаходиться пріле листя, серед якого ховаються личинки та комахи, ними він і ласує. Однак після цього все одно повертається під землю, оскільки температура на глибині залишається комфортною для існування. Взагалі зимовий раціон крота значно не змінюється і туди входять:
- до 90% дощових черв’яків;
- жуки та личинки;
- павуки;
- мокриці;
- мучнисті червці.
Можна зробити висновок, що їдять кроти взимку таку ж саму їжу, але значно менше, ніж в інші пори року.
Особливості харчування дитинчат кротів
Поява на світ кротенят відбувається зазвичай у кінці червня або на початку липня. У самиця крота народжує 7-9 дитинчат. Це маленькі істоти вагою лише 5-6 г. Після народження вони ще не мають хутряного покрову. У перші дні життя вони вживають лише материнське молоко, а коли їм стає 4-5 тижнів, вони здатні їсти дощових черв’яків та личинки. У віці 8 тижнів взагалі спокійно можуть впоратись із землерийкою, жабою та навіть щуром.
Отже, розповсюджена думка про те, що кроти харчуються виключно рослинною їжею, не відповідає дійсності. Насправді, перебуваючи на садових ділянках, кроти знищують велику кількість личинок хрущів, які важко піддаються знищенню, виганяють мишей та землерийок, чим більше допомагають, ніж шкодять садибі. Єдиним негативним наслідком є велика кількість ходів та тунелів, під час будівництва яких порушується коренева система та ріст рослин.