Риба протоптер: де живе і чим цікава

Незвичайна та багатьом невідома риба протоптер родом з Африки та середньої Азії. Належить до сімейства Дводишних та іноді зветься земляною. Особливістю цієї водної тварини є те, що вона здатна довгий час існувати без води, зариваючись у землю.

риба протоптер

Опис зовнішності риби протоптер

Тварини мають довге тіло, що вкрите дрібною лускою. На ньому розташовані п’ять пар плавців, за допомогою яких відбувається не тільки пересування у воді, але й ковзання по дну.

Розмір тіла протоптера може досягати 2 м у довжину, а вага – до 18 кг. Забарвлення сірувато-блакитне із численними дрібними плямами. Протоптер має довгі вуса біля рота, як у сома. Вміння тварини довгий час жити без води пояснюється наявністю легень, окрім зябер.

Існує чотири відомі різновиди протоптера, але всі вони дуже схожі між собою зовнішністю та поведінкою:

  • Бурий – зустрічається в річках Західної Африки, має тіло довжиною близько 1 м, зеленувато-бурий колір.
  • Великий – відрізняється найбільшим розміром (до 2 м у довжину) та мармуровим забарвленням. Найбільш поширений у Східному Судані та поблизу.
  • Темний – має темне забарвлення та довжину до 90 см. Мешкає у басейні річки Конго.
  • Малий – виростає всього до 50 см, тіло сіруватого відтінку. Живе лише у річках Замбезії та у Турканському озері.

мармуровий протоптер

Середовище існування та спосіб життя риби протоптер

Характерним для земляних риб середовищем є прісноводні водойми:

  • озера;
  • болота;
  • річки, що пересихають.

Найбільше поширені у тропічних регіонах Африки, таких як Нігерія, Гамбія.

Протоптер веде нічний спосіб життя. Коли починає темнішати, він виходить на полювання. Зір у риби поганий, але плавці допомагають добре орієнтуватись та відчувати здобич.

Перед тим, як настає посуха, тварини риють на дні водойми поглиблення, схожі на колби, в які зариваються та впадають у сплячку. Коли вода повністю висихає, нора закривається землею. Тим часом риба, яка знаходиться всередині, виділяє спеціальну речовину, з якої формується кокон. Так виглядає процес анабіозу риби протоптер, що триває близько 9 місяців. За цей час тварина зменшується у розмірах на 20%.

риба протоптер заривається у пісок

Після 3 років життя риби стають готовими до розмноження. Коли починають йти рясні дощі, протоптер прокидається від сплячки. Розпочинається період нересту, що триває близько місяця.

Харчуються риби дрібною водяною живністю:

  • молюсками;
  • рачками та креветками;
  • невеликою рибою;
  • комахами.

Як ловити протоптера

Люди поблизу водойм з цими водними мешканцями часто виходять на риболовлю. Роблять це під час сплячки, коли риби нерухомо лежать у своїх норах. Для того, щоб ловити рибу протоптер, використовують звичайну лопату, якою відкопують здобич з землі.

Місця, де зариті протоптери, впізнають по невеликих виступах з ґрунту. Зазвичай вони мають темний відтінок. Таким чином, ловлять рибу протоптер, викопуючи разом із землею.

Утримання протоптера в акваріумі

Цю тварину також утримують у неволі. Через не дуже рухомий спосіб життя вона може жити спокійно в акваріумі об’ємом від 1000 л. У якості декору використовують гладке каміння та деревину. На дні може бути м’який субстрат, але не обов’язково. Важливо також подбати про неяскраве освітлення. Зверху акваріуму треба встановити укриття, щоб риба не змогла вистрибнути. Вода в акваріумі повинна змінюватись не рідше, ніж раз на тиждень.

протоптер в акваріумі

Для годування можна давати спеціальний корм, комах, молюсків, маленьких рибок та іноді рослинні продукти.

Протоптера не рекомендується утримувати разом з іншими видами риб, інакше є можливість їх травмування, навіть якщо особини великі за розміром.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.