Психологія – наука, що постійно розвивається. Сьогодні в ній існує безліч методів, за допомогою яких можна досліджувати структуру і механізм впливу мозку, у тому числі й мислення. Мислення ж, своєю чергою, містить 6 режимів, що активізуються в момент бурхливої мисленнєвої діяльності. Поняття цих режимів у науку ввів відомий психолог та консультант з творчої мисленнєвої діяльності Едвард де Боно. Він назвав їх по-простому – «шість капелюхів мислення». Даний метод належить до теорій креативності та є одним із найбільш інноваційних у науці.
Історія виникнення методу шести капелюхів мислення
Основою цього способу вивчення мислення став загальновідомий факт. Мозок людини за все життя піддається такій кількості розумових операцій, що утворення стереотипів є їхньою невіддільною частиною. Щоразу, вибудовуючи логічний ланцюжок, ми в результаті вдаємося до вирішення різних завдань одними й тими самими способами. Це спрощує нам задачу та мінімізує втрати часу та сил.
Уявіть, що одного разу розв’язати проблему просто не вийде звичним чином. Але інакше ми не вміємо. Саме в таких ситуаціях допоможе стратегія шести капелюхів де Боно.
Капелюх = спосіб мислити?
У багатьох відразу виникає питання: що ж це за капелюхи, та ще й у кількості 6 штук? Все дуже просто. Це свого роду шість шляхів, які можуть ламати звичні мозку стану в період розумової діяльності, щоб прийняти найбільш правильні рішення у тій чи іншій ситуації. Метод мислення за де Боно під назвою «Шість капелюхів» є рольовою грою із психологічним ухилом.
Якщо говорити ще простіше, техніку легко можна уявити у вигляді малюнка, зображеного у різних кольорах. Погодьтеся, набагато яскравіше і яскравіше виглядатиме презентація, намальована за допомогою всієї кольорової гами. Метод Едварда де Боно – наочний тому приклад: у комплекті 6 капелюхів, отже, ситуацію видно повністю, з урахуванням усіх нюансів:
- білий;
- червоний;
- чорний;
- жовтий;
- зелений;
- синій.
Усі 6 капелюхів Едварда де Боно: значення
Щоб повніше відчути спосіб мислення, можна шість капелюхів зробити самостійно (з кольорового паперу) і по черзі їх надягати.
Білий
При примірянні цього кольору зверніть увагу на наявні дані. Пам’ятаєте, як у шкільних завданнях? Перш за все потрібно об’єктивно оцінити інформаційну частину, розібратися в тому, чого не вистачає для вирішення завдання, де знайти все, що бракує. Не варто засмучуватися від нестачі інформації – краще активно використовувати те, що є. Беремо до уваги цифри та факти.
Капелюх даного кольору допомагає визначити причини, через які виникла та чи інша подія, а також їхній зв’язок.
Червоний
Збір та оцінку наявної інформації завершено, тепер саме час приступити до наступного кроку, який допоможе у вирішенні завдання. Згадайте, чим ви зазвичай користуєтеся, коли не можете вибрати один із варіантів вирішення проблемної ситуації. Людині властиво покладатися найчастіше на свою інтуїцію. Шість капелюхів мислення придумані Едвардом де Боно не просто так. Розслабляємося і прислухаємося до внутрішнього голосу, який підказує.
Емоціям тут також знайдеться місце. Не треба боятися їх висловлювати та рефлексувати (усвідомлювати). Намагайтеся точно описати, що ви відчуваєте. Можливо, тут і заховано рішення.
Трохи складніша справа тоді, коли працює група (зазвичай підбирають шість людей). Дуже важливо дослухатися до інтуїції кожного. Пам’ятайте: саме гама кольорів здатна заграти. Так і з капелюхами: тільки всі 6 уборів допоможуть вирішити завдання.
Чорний
Для когось цей капелюх буде найнезручнішим, особливо для оптимістичних та імпульсивних людей. На цьому етапі необхідно абстрагуватись від усіх зайвих думок. Беріть вашу проблему, критикуйте її, оцінюйте, підходьте виважено до варіантів вирішення. Не заплющуйте очі на дрібниці. Побудьте трохи песимістом! Творець методу Едвард де Боно пропонує продумати можливі негативні наслідки того чи іншого вирішення вашої ситуації.
У примірянні цього капелюха слід перш за все попрактикуватися тим, хто найчастіше здобував перемогу і вже встиг звикнути до цього. Саме такі люди в силу стереотипів, що склалися, не звертають належної уваги на складнощі та перепони.
Жовтий
Приміряти цей капелюх буде простіше тим, хто в житті є життєрадісною особистістю з позитивним поглядом. Пам’ятаєте про попередній – чорний капелюх? Там усе було з точністю до навпаки. Автор методу Едвард де Боно не просто зумів створити техніку мислення, але й врахував певною мірою різні темпераменти та життєві позиції.
На цьому етапі належить особливу увагу приділити виключно сильним та виграшним сторонам кожного варіанта розв’язання задачі. Це стосується і безперспективних методів. Подумайте, які вигоди ви можете мати від наявних рішень.
Зелений
На передостанньому з етапів – п’ятому – доведеться поставити себе на місце творчої людини, яка любить шукати всілякі креативні та незвичайні варіанти вирішення завдань. Це не всім під силу, але пробувати необхідно. Дозволяється «піддивитися» чужі напрацювання та підлаштувати їх під свою проблему, використовувати нестандартні і навіть непридатні, на перший погляд, рішення.
Сам по собі метод шести капелюхів Едварда де Боно більше орієнтований якраз на творчі особистості. Але це зовсім не означає, що людині з мисленням, що відрізняється від творчого, не вдасться досягти успіху.
Крім того, при примірянні цього капелюха в процесі мислення немає потреби в тому, щоб оцінювати варіанти рішень. Особливістю цього кроку з представлених 6 є прийняття всіх точок зору та їх подальший розвиток всілякими методами.
Синій
Шостий капелюх – завершальний в даній технології, що має назву «Шість капелюхів мислення». Як не дивно, приміряння синього головного убору під номером шість завершується аж ніяк не формулюванням остаточного варіанта рішення і навіть не презентацією. Річ у тому, що цей останній капелюх мислення належить приміряти людині, яка керувала процесом від початку і до кінця. Саме вона має ставити мету та підбивати остаточний підсумок виконаної роботи, що полягає в примірці всіх 6 капелюхів, які допомагають у цьому методі.
Капітан, згідно де Боно, стежить за розумовою роботою, щоб учасники не відриватися від теми, дає шанс висловитися кожному. За одним із варіантів, синій капелюх можна вдягти й на початку гри – щоб описати проблему та поставити завдання перед учасниками.
Тепер видно, що метод шести капелюхів Едварда де Боно – досить ефективна техніка, за допомогою якої можна проводити різноманітні дискусії. З’являється чудовий спосіб управління мисленням, а також його перемиканням – ідеальний варіант, щоб розвивати творчу особистість. За допомогою метода людина навчиться не лише усвідомлювати та приймати всі особливості своєї розумової діяльності, а й контролювати її.