Цифри, які здивують: скільки людей живе на світі?

Відколи люди існують на Землі, їхня чисельність постійно змінюється. Першими почали ламати собі голову над тим, скільки людей живе на світі, схоласти – представники своєрідної середньовічної релігійної філософії. Їх непокоїли суто прагматичні питання: чи всі душі помістяться в раю або скільки обраних Царством Небесним врятується від кінця світу. А коли суспільство навчилося визначати фактори, які впливають на зміни чисельності населення, та досліджувати їх, багато жителів планети почали цікавитися ще й прогнозами на майбутнє.

люди стоять на поверхні Землі

Скільки людей на всьому світі

За підрахунками статистичного проєкту Countrymeters, який показує динаміку змін кількості населення, зараз на світі налічується 8,009 млрд людей з переважною більшістю чоловіків (50,5%). Позначку 8 млрд було досягнуто у серпні 2022 р., що відбулося на 3 місяці раніше, ніж прогнозували в ООН. Точно визначити щасливого ювілейного жителя важко, адже щохвилини на світ з’являється близько 250 новонароджених.

Густота населення планети складає 58,8 особи на 1 квадратний кілометр. Залежно від природних факторів та соціально-економічних умов життя, людство на планеті розміщене нерівномірно. З шести континентів тільки Антарктида не має постійного населення, що пояснюється її суворим кліматом та віддаленістю від інших материків.

За даними ООН у 2020 році заселення регіонів світу мало такий вигляд:

Регіон Чисельність населення, млрд осіб Співвідношення до світового населення, %
Всього людей на світі 7,79 100,0
Азія 4,64 59,6
Африка 1,34 17,2
Європа 0,75 9,6
Латинська Америка 0,65 8,3
Північна Америка 0,37 4,8
Австралія 0,04 0,5

Заселення антарктичної зони залежить від сезону: улітку на наукових станціях льодового континенту проживає близько 4 тис. дослідників, а взимку – не більше 1 тис. осіб. Крім жителів материків, близько 15 млн осіб налічується на островах Океанії.

полярники в антарктиді

Ріст світового населення

З моменту появи на планеті перших Homo sapiens минуло близько 50 тис. років. Проте оцінювати кількість населення почали у часи Стародавнього Світу після проведення перших переписів, які відбувалися з метою обліку людей для військових та податкових цілей.

Відомо, що 10 тисяч років тому на планеті мешкало близько 5 млн осіб. На той час суворі умови життя були причиною повільного росту чисельності населення. Тільки з XX століття людство почало стрімко збільшувати свою чисельність завдяки економічному розвитку та вагомим досягненням у системі охорони здоров’я.

Основні фактори, які впливають на ріст населення:

  • рівень народжуваності;
  • збільшення тривалості життя;
  • міжнародна міграція.

Статистика досягнення мільярдних рубежів змінювалася таким чином:

Роки Кількість людей на світі, осіб Термін досягнення нового мільярда, років
1820 1 млрд х
1927 2 млрд 107
1960 3 млрд 33
1974 4 млрд 14
1987 5 млрд 13
1999 6 млрд 12
2011 7 млрд 12
2022 8 млрд 11

Кожен новий мільярдний поріг долається швидше за попередній. Це зумовлено збереженням у більшості країн високого рівня народжуваності та збільшенням тривалості життя людей завдяки розвитку охорони здоров’я та медицини, покращенню якості харчування та особистої гігієни.

лікарка у клініці

Хоча у світі спостерігаються високі темпи росту кількості населення, в розрізі регіонів можна помітити суттєві розбіжності. Нині зростання кількості людей у світі спостерігається здебільшого за рахунок найбідніших країн світу, тоді як у деяких найбагатших країнах чисельність населення починає скорочуватися.

У 2020 році спостерігався найменший за 70 років приріст населення планети, який навіть не досяг 1%.

Що чекає людство далі

За прогнозами ООН, з моменту подолання 8-мільярдного рубежу на досягнення позначки 9 млрд людству знадобиться 15 років. У 2080 р. на планеті очікується 10 млрд людей, а вже до кінця поточного століття чисельність населення на Землі буде становити близько 11 млрд.

густонаселене місто

В майбутньому зростання чисельності населення у світі супроводжуватиметься:

  • старінням населення – тривалість життя, яка сьогодні становить 72,3 року, до 2030 р. збільшиться на 2 роки;
  • зниженням рівня народжуваності – з 2,3 дитини на одну жінку у 2021 р. до 2,1 дитини у 2050 р., яка приблизно відповідає нульовому приросту населення, при умові, що смертність буде низькою;
  • урбанізацією – зараз у містах живе близько 54% населення світу, у 2030 р. цей показник сягатиме 60%, а ближче до 2050 р. міське населення становитиме 68%.

В Європі через низький рівень народжуваності, який спостерігається уже протягом декількох десятиліть, відбувається найбільше скорочення населення з усіх частин світу. За 2020-2021 рр. кількість жителів регіону зменшилася на 2,1 млн осіб, і за прогнозами ООН ця тенденція зберігатиметься до 2100 року.

Натомість загальна чисельність населення країн Африки обігнала кількість жителів Європи та Північної Америки разом узятих.

Попри падіння народжуваності в деяких регіонах світу, населення зростатиме ще протягом певного періоду. Це пояснюється значним відсотком жінок репродуктивного віку та збільшенням тривалості життя.

Світові організації прогнозують, що чисельність населення на планеті стабілізується, якщо:

  • середня тривалість життя досягне 75 років;
  • коефіцієнт народжуваності становитиме 2,08%;
  • показник відтворення дорівнюватиме 1.

Припинення приросту населення відбудеться після того, як чисельність та вікова структура жінок репродуктивного віку не будуть змінюватися, а коефіцієнти народжуваності та смертності залишаться на одному рівні. Цього можна очікувати наприкінці XXI ст., коли чисельність населення на планеті досягне 11-мільярдного рубежу.

Цікаве відео: скільки важать всі люди на планеті

Три найбільші країни за чисельністю населення

На 2024 рік це Індія, Китай та США. Як стверджують світові експерти, у 2023 р. Індія відібрала у Китаю почесне місце найбільш густонаселеної країни світу. У зміні лідера вирішальними стали 29 млн осіб: населення Індії становить 1,4286 млрд осіб проти 1,4257 млрд у КНР.

За даними ООН, зростання чисельності індійського народу відбуватиметься до 2050 р. Найближчими роками країна може стати найбільшою економікою у світі.

У кінці 70-х років минулого століття владу Китаю стурбувало наближення населення країни до мільярдної позначки. Уряд вважав, що це могло негативно вплинути на плани економічного розвитку країни. З метою скорочення чисельності китайського народу було впроваджено соціальний експеримент, який дозволяв родині мати тільки одну дитину. Під час дії даного проєкту народжуваність у Китаї впала до найнижчого рівня за весь період існування країни. Дану політику скасували у 2015 р. через невтішні прогнози щодо старішання населення та сповільнення розвитку економіки країни.

Трійку лідерів замикають США з населенням 331,4 млн осіб, що становить 4,6% від загальної кількості людей на планеті. До 2050 року науковці чекають на збільшення американського населення до 399 млн людей.

Урядам всіх країн світу потрібно постійно розробляти ряд комплексних заходів, пов’язаних з тенденціями народжуваності, смертності та міграції, які б позитивно впливали на чисельність майбутнього населення світу.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.