Як відбувається місячне затемнення: величність і таємниця нічного неба

У безмежному космосі, на тлі мільярдів зірок, ми нерідко стаємо свідками природних феноменів, що зачаровують наше уявлення. Одним із таких загадкових явищ є місячне затемнення, яке з давніх часів залишає людство захопленим.

наполовину затемнений місяць

Що відбувається при затемненні Місяця

Затемнення Місяця відбувається, коли супутник перебуває у тіні Землі. Причиною цього є розташування Сонця, Землі та Місяця на прямій лінії. Коли наша планета знаходиться між Сонцем і Місяцем, її тінь падає на нічне світило, що призводить до затемнення. Залежно від того, як супутник Землі перебуває у тіні, можуть відбуватися різні типи затемнень:

  • повне
  • часткове.

Під час повного затемнення Місяць набуває червонуватого або коричневого відтінку. Колір затемнення залежать від стану верхніх шарів земної атмосфери. Розсіяння світла в атмосфері може призводити до того, що лише червоні та оранжеві відтінки можуть досягти поверхні, внаслідок чого Місяць здається забарвленим. Яскравість затемненого супутника також може змінюватися залежно від атмосферних умов і кількості пилу та інших частинок у повітрі.

кривавий Місяць при затемненні

Місячне та сонячне затемнення

Механізм місячного та сонячного затемнення відрізняється. Місячне відбувається, коли супутник Землі опиняється в тіні нашої планети. Це може статися тільки під час повні, коли Місяць перебуває точно навпроти Сонця відносно Землі. При такому розташуванні, коли Сонце, Земля та нічне світило знаходяться на одній прямій лінії, тінь Землі кидається на Місяць. Сонячне затемнення відбувається навпаки. Це стається під час нового Місяця, коли супутник розташовується між Сонцем і Землею.

Місячне затемнення – це астрономічне явище, коли супутник Землі потрапляє в тінь, яку кидає наша планета. В цей момент світло від Сонця не може безпосередньо досягти поверхні Місяця через те, що він знаходиться у тіні Землі. Проте розсіяне світло, яке проходить через атмосферу, освітлює Місяць, тому він залишається помітним навіть під час затемнення. Однак колір нічного світила під час цього астрономічного явища може змінюватися від червоного до оранжевого або коричневого внаслідок розсіювання світла в атмосфері Землі.

Часткове місячне затемнення відбувається, коли Місяць не повністю потрапляє в тінь Землі. У такому випадку бачимо, що тільки певна частина затемнюється, а інша залишається освітленою. В залежності від географічного положення супутника Землі в тіні нашої планети може бути помітно змінене освітлення або форма видимої частини. Часткове місячне затемнення може бути менш помітним, ніж повне. Проте це все одно цікаве явище для спостереження, особливо за допомогою бінокля або телескопа. Ці явища відбуваються зазвичай декілька разів на рік і можуть бути спостережені з різних частин світу, де нічне світило видиме в той момент, коли відбувається це астрономічне явище.

Затемнення місяця і сонця відбуваються через розташування на одній прямій трьох небесних тіл:

  • Сонце;
  • Земля;
  • Місяць.

Ці три об’єкти знаходяться у постійному русі, а їхнє розташування у просторі може призводити до тимчасового перекриття світлового потоку. Коли вони вирівнюються у відповідному геометричному співвідношенні, відбувається затемнення.

схема місячного затемнення

Наша планета має атмосферу, яка розсіює світло від Сонця в усі напрямки. Це призводить до того, що певна частина світла проникає в тінь, створену Землею, і відбивається від поверхні Місяця. Хоча він може змінювати свою кольорову гамму під час затемнення через розсіяне світло, його обриси залишаються досить видимими на небі. Отже, під час місячного затемнення Місяць добре видно, оскільки розсіяне світло, яке проходить через атмосферу нашої планети, освітлює його.

Коли буде затемнення Місяця в Україні у 2024 і 2025 році

У 2024 році в Україні можна буде побачити місячне затемнення 17 та 18 вересня. Крім українців, його зможуть спостерігати мешканці більшої частини Азії, Африки, обох Америк, островів Тихого, Атлантичного, Індійського океану, Арктики та Антарктиди. А повне затемнення Місяця можна буде спостерігати 13-14 березня 2025 року. Проте для цього потрібне оптичне обладнання, адже пік затемнення припаде на 13 годину за київським часом.

Решту затемнень світил, які відбудуться у 2024 році, в Україні видно не буде.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.