Робимо ляльку-мотанку власноруч

Лялька-мотанка – прадавній потужний родинний оберіг, українська народна іграшка, що символізує добробут, жіночу мудрість, надію. Мотанка, або вузликова лялька, створювалася з підручних матеріалів, найчастіше із ганчір’я, ниток чи соломи, а вдягалась у клаптики натуральних тканин, що раніше були одягом ґаздинь. Давайте спробуємо зробити ляльку-мотанку, аби й у вашому домі панувало щастя і щаслива доля.

ляльки-мотанки

Що знадобиться

Мотанку створюють без жодного шва, тому вона отримала таку назву. Виготовляючи ляльку, майстер намотує або обгортає її тканиною та нитками, а для кріплення використовує стрічки або нитки, якими просто обмотує деталі та фіксує їх вузликами. При виготовленні обов’язковою умовою є хрестоподібний вигляд перетину ниток. Тож вам знадобиться:

  • Для голови: смужка цупкої тканини, відріз білої матерії, нитки муліне для хреста на обличчі.
  • Для тулуба: дві смужки цупкої матерії більшого розміру для стану і меншого для рук.
  • Для одягу: відріз тканини з візерунком (для хустки), відріз тканини для спідниці-обгортки та рукавів, клаптик тканини протилежного кольору та тасьма для фартушка, нитки муліне для нагрудного хреста.

Ще знадобляться нитки або стрічки та ножиці, аби скріпити частини ляльки-мотанки між собою, а також надати їй потрібної форми.

Виготовлення ляльки-мотанки власноруч

Почнемо з виготовлення голівки:

  1. Смужку цупкої тканини складаємо, змотуємо в циліндр.
  2. Обгортаємо циліндр білою тканиною, краями донизу, фіксуємо, обмотуючи ниткою, таким чином формуючи вигляд шиї. Закріплюємо нитку петлею або вузликом.
  3. Намотуємо хрест на обличчі: обводимо нитку навколо шиї ляльки та, притримуючи її знизу, ведемо через обличчя вгору, і так по колу. Після вертикальної смужки так само намотуємо горизонтальну. Можна використовувати нитки різних кольорів, обводячи контури попередніх кольорів. На розхресті повинен утворитися квадрат.

голова ляльки-мотанки

Тепер візьмемося мотати тулуб:

  1. Щільно змотуємо смужки у два циліндри, фіксуємо їх нитками.
  2. Примотуємо більший циліндр (тулуб) до голови, ховаючи його під клаптики білої тканини, що залишились вільними, і змотуємо все ниткою.
  3. На рівні грудей прикладаємо горизонтально руки (менший циліндр) і примотуємо до тулуба ниткою муліне навхрест, формуючи нагрудний хрест.
  4. Одягаємо руки в рукави, обмотуючи їх по черзі клаптиками тканини та закріплюючи зверху та знизу.
  5. Намотуємо спідничку, фіксуючи ниткою під хрестом.
  6. Одягаємо фартух. Закріплюємо його тасьмою, зав’язуючи її ззаду як пояс.
  7. Намотуємо хустку, також зав’язуючи її ззаду.

готова лялька-мотанка

Лялька-мотанка створена. Вона зберігає у собі певні сакральні знання і силу. Такий сувенір, особливо виготовлений власними руками, може стати сімейним оберегом, сімейною спадщиною, який увібрав у себе вікові знання та вірування.

Ще один варіант – лялька-мотанка з ниток (відеоінструкція)

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.