Зомбі-вірус оленів: чи небезпечний він для людини

У грудні 2023 року працівники Єлоустоунського природного парку США виявили мертвого оленя, що загинув від хвороби хронічного виснаження – різновиду коров’ячого сказу. Це перший випадок після того, як наприкінці 2019 року у 2 канадських провінціях та 24 штатах США в оленів, косуль та лосів було виявлено неврологічне захворювання, яке викликає CWD-вірус, або зомбі-вірус оленів. Хвороба губчаста енцефалопатія і раніше зустрічалася у тварин, але того разу вона набула масштабів епідемії.

олені у лісі

Що це за захворювання

При CWD (хвороба хронічного виснаження) уражається головний та спинний мозок тварини. З’являються характерні симптоми:

  • порушення координації;
  • рясна слинотеча;
  • виснаження;
  • невмотивована агресія, коли особина нападає на все живе;
  • сильна постійна спрага;
  • полохливість.

Поведінка хворих тварин схожа на те, що показують у фільмах про ожилих мерців, тому CWD (Chronic Wasting Disease) у побуті називають зомбі-вірусом.

Підступність CWD-вірусу в тому, що олень небезпечний для родичів навіть під час інкубаційного періоду, коли хвороба ще не виявляється жодними ознаками. Інші тварини можуть заразитися при контакті з хворою особиною або її біологічними рідинами (слина, сеча).

Період інкубації триває близько року (іноді більше), а потім починається руйнування нервової системи. Захворювання швидко прогресує і закінчується смертю тварини.

За даними вчених, на початок 2020 року зомбі-вірусом було вражено близько 25% популяції оленів у областях, помічених на фото червоним.

поширення CWD

Чи може захворіти людина

Поки що випадків зараження CWD-вірусом у людей не виявлено, але мікробіологічні дослідження показали, що таке можливо. У зв’язку з цим вчені закликають уряд вжити законодавчих заходів для запобігання можливому поширенню зомбі-хвороби у людей:

  • Головним джерелом може стати споживання зараженої CWD оленини. Чим частіше людина їсть заражене м’ясо, тим вищим є ризик отримати смертельний вірус.
  • Другий шлях зараження – контакт із оленем-носієм вірусу CWD. Це стосується мисливців.
  • Ще розглядається ймовірність зараження вірусом зомбі за допомогою комах, але поки цей шлях передачі вважається сумнівним.

Вчені припускають, що найближчими роками можлива епідемія, викликана CWD-вірусом. При цьому вони згадують схожий інцидент, коли хвороба коров’ячого сказу після спалаху епідемії у великої рогатої худоби почала вражати людей. До цього часу реєструються випадки цього небезпечного вірусу в людини.

Для запобігання можливій епідемії серед людей зараз розробляються тести для раннього виявлення CWD у тварин, проводиться обробіток ґрунту у місцях скупчення хворих особин. Для зменшення ризику зараження людям рекомендують термічну обробку оленини перед вживанням та відмову від м’яса, якщо є підозра, що воно належить хворій тварині.

Ссылка на основную публикацию
Уся інформація на сайті має інформаційно-пізнавальний характер. Перед застосуванням обов'язково проконсультуйтеся зі спеціалістом. Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови застосування прямого активного посилання на сайт menicikavo.com. Фото- та відеоматеріали не є власністю сайту.