Чорногорія – райський куточок із прозорим морем. Українцям сюди дозволено в’їзд без візи, лише за закордонним паспортом, навіть якщо він не біометричний. Часточку цієї теплої країни обов’язково треба взяти додому у вигляді пам’ятних подарунків собі та близьким. І якщо для власного серця будуть дорогі нагадування у вигляді магнітів і сувенірчиків, то друзі та рідні, швидше за все, приберуть ці пам’ятні шедеври в шухляду вже через тиждень. Потрібно уважніше придивитися до місцевих товарів – що ексклюзивного і до того ж корисного можна привезти в подарунок із сонячної Чорногорії.
«Гарячий» сюрприз – рідкісне вино
Настільки делікатні подарунки з Чорногорії сподобаються будь-якій дорослій людині або сімейній парі, тим більше, що в Україні аналогів не купиш. Оригінальні фабричні вина «Вранац» та «Крстач» продаються у всіх місцевих супермаркетах.
Для любителів чогось гарячіше підійде саморобна фруктова настойка «грушева вільямівка», достатньо спитати у місцевих торговців. Не треба боятися асоціації із домашнім самогоном. Чорногорці дуже делікатно підходять до виготовлення домашнього вина: воно у них м’яке, ароматне – навіть гіркі сорти з горіхів та полину. Пляшку можна запакувати в гарний шматочок тканини або паперу з місцевим колоритом.
Смачні ідеї – подарунок для гурмана
Національні ласощі тут такі гарні, що туристи часто везуть їх у подарунок із Чорногорії. Копчений пршут оцінять усі, не говорячи вже про гурманів. Це окіст із сербської свинини, в’ялений на вугіллі. Для його перевезення знадобиться спеціальне вакуумне пакування (можна купити в супермаркеті), в якому він може зберігатися до 5 років.
Малюкам сподобається зинзула – особливий фрукт, за смаком схожий на яблуко або фінік. Якщо вкласти зинзулу в гарну яскраву коробочку і піднести разом із симпатичною іграшкою, дитина буде щасливою.
Країна славиться різноманітністю сирів: тверді, м’які, козячі, коров’ячі, оливкові, з пліснявою та приправами. Плюс у тому, що їх можна привезти маленьким шматочком, придумати «сирне асорті», яке стане чудовим подарунком для всієї родини. За обмежених фінансів є варіант «сирної парочки». Качкаваль та негушки – це найнеповторніші сорти. Закуповувати сири рекомендується хоча б за день до повернення, тому що термін зберігання у них невеликий – у середньому тиждень.
Можлива й інша комбінація корисної їжі: оливкова олія та мед. Чорногорці розуміються на виготовленні цих смаколиків. До речі, олії в Чорногорії роблять за старими традиційними рецептами, настоюючи на цілющих травах та трояндових пелюстках, через що вони стають зеленими, блакитними, рожевими – незвичайно та смачно.
Домашні корисності
Практичній господині чи цінителю оригінальності підійдуть національні подарунки та сувеніри з Чорногорії. Скатертина з натуральної тканини з цікавою народною вишивкою прикрасить кухонний стіл у будні та свята. Рушники та серветки з унікальними візерунками довго служитимуть у побуті. Головне – не купити китайську підробку із неякісних матеріалів.
Багато туристів купують особливу національну шапочку – капу, своєрідний символічно прикрашений циліндр-унісекс. Звичайно, в рідному місті з капою на голові не походиш, а ось мати вдома шматочок чорногорської історії буде приємно кожному.
А які чудові подарунки можна привезти з Чорногорії тим, хто любить прикрашати свої будинки! Майстри-чорногірці так володіють різьбленням по дереву, що створюють справжні витвори мистецтва. Це полички, годинники, ікони, іграшки, статуетки – предмети, створені для милування. Їх точно не відправлять до шухляди, а будуть з гордістю показувати гостям.
Для модників та модниць
Крім дуже якісного вовняного одягу за досить низькою ціною, привезти із подарунків Чорногорії можна ще дещо. Вигідно тут купувати прикраси зі срібла, виконані в арабському стилі. Вони досить великі, але дуже стильні. Молодим дівчатам та хлопцям подобається носити такі каблучки та ланцюжки. Для підлітків можна знайти багато симпатичних турецьких футболок – дешевих, але якісних. І, звичайно, косметика у Чорногорії суттєво відрізняється за ціною. За кілька євро можна купити цілий набір рідкісної та корисної косметики.
Екскурсія до чорногорського монастиря напевно викличе бажання купити релігійний атрибут – ікону або ланцюжок з хрестиком. Такий подарунок буде дуже значущим для літньої людини, особливо в поєднанні з теплою шаллю і в’язаними шкарпетками, виконаними з натуральних ниток у шикарному колориті чорногорського народу.
Обміркувати, що везти у подарунок, найкраще до поїздки до Чорногорії. Тоді шопінг буде цілеспрямованим, заощадить час і нерви.